
Blueberry Puree 3kg
179,00 zloty
(5,97 zloty per 100g | 14,92 zloty per 250g)
Lowest price in the last 30 days: 179,00 zloty
Net: 165,74 zlotyAvailability: immediately
226 in stock
Description
Premium Blueberry Puree – 100% Forest Blueberry
Forest berry – one of the richest sources of anthocyanins – a strong antioxidant. It works fantastically on our eyes. It also protects our intestines and blood vessels, supports weight loss and lowers cholesterol levels.
Blueberry Mousse – Purpose
Blueberry mousse is suitable for direct consumption, but can also be used as an addition to desserts, meat or fish dishes.
An ideal and natural base for ice cream, desserts, cocktails, smoothies, sorbets, dressings, lemonades and drinks.

Check also: Puree 100% Lemon 3kg, you may also be interested in the category: Hopped soft drinks?
Nutritional values per 100ml:
Energy value: 52 kcal
fat: 0.5g
carbohydrates: 9.7g
– including sugars: 9.7g
protein: <0.5g
salt: <0.01g
Additional information
| Weight | 3,3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 17×10×23 cm |
| Taste | Forest berry |
| Pouring | The puree should be poured with the tap facing down, making sure that it is always covered with juice. Before each pouring, shake the package to mix the contents. |
| Capacity | 3kg |
| Packaging | Bag In Box (Bag in a box for easy pouring) |
| Freshness Guaranteed | Correct pouring ensures that no air gets inside the package, keeping the juice fresh. |
| Composition | 95% NFC blueberry puree, 5% sugar |
| Expiration date | Minimum 4 months from date of purchase |
| Storage | Dry and shady place, In the fridge |
| After opening | Store in the refrigerator and use within 30 days |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Payment methods
- imoje payment gateway (PLN)
- Blik (PLN)
- Payment card (PLN, CZK)
- Bank transfer (PLN, EUR)
- Cash on delivery (PLN)
- PayPal (EUR, CZK)
Shipping methods and costs
- InPost parcel locker – PLN 17.50 (POL)
- InPost courier – PLN 19.50 (POL)
- InPost courier cash on delivery – PLN 23.50 (POL)
- Personal collection
- Free delivery over PLN 250 (POL)
- InPost International (Netherlands – NLD, Belgium – BEL, Luxembourg – LUX, France – FRA, Italy – ITA, Portugal – PRT, Spain – ESP) – price visible when placing the order
- DHL courier (France – FRA, Germany – DEU, Czech Republic – CZE, Estonia – EST, Lithuania – LTU, Slovakia – SVK, Netherlands – NLD, Austria – AUT, Latvia – LVA, Finland – FIN, Hungary – HUN, Romania – ROU, Italy – ITA, Bulgaria – BGR, Denmark – DNK, Greece – GRC, Croatia – HRV, Sweden – SWE, Slovenia – SVN, Belgium – BEL, Spain – ESP, Luxembourg – LUX, Portugal – PRT) – price visible during ordering











Reviews
There are no reviews yet