
Dried Edible Dogwood 100g Coarsely Ground
34,50 zloty
(34,50 zloty per 100g | 86,25 zloty per 250g)
Lowest price in the last 30 days: 34,50 zloty
Net: 32,86 zlotyAvailability: immediately
1011 in stock
Description

Natural dried dogwood - the essence of wild nature in your kitchen
Cornel berries are a fruit with a unique, slightly tart flavor that is increasingly popular thanks to their health benefits and exceptional aroma. At Nasza Tłocznia, we dry cornel berries after pressing, preserving their intense color, flavor, and natural properties. Their coarsely ground form makes them an excellent addition to homemade teas, compotes, jams, and savory dishes, such as a natural meat seasoning.
Try cornelian cherry in your home kitchen or when making artisanal products - a 100g package is the perfect portion for flavour experiments or small-scale production.
If you need wholesale quantity please contact our sales department – sales@naszatlocznia.pl
Composition: 100% dried dogwood peel/grit
Fraction: FIX 0.5 - 2.0 mm
Storage: dry and shaded place.
After opening: use within 7 days.
Expiration date: minimum 10 months from the date of purchase.
Its coarsely ground form makes it perfect as an addition to homemade teas, compotes, jams and savory dishes, for example as a natural meat seasoning.

Check also: Dried ground pineapple 1kg, you may also be interested in the category: Pressed juices?
Additional information
| Weight | 0,1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1×19×12 cm |
| Fraction | FIX 0.5-2.0mm |
| Expiration date | Minimum 10 months from date of purchase |
| Storage | Dry and shady place |
| Composition | 100% dogwood fruit |
| After opening | Use within 7 days |
| Taste | Edible dogwood |
| Capacity | 100g |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Payment methods
- imoje payment gateway (PLN)
- Blik (PLN)
- Payment card (PLN, CZK)
- Bank transfer (PLN, EUR)
- Cash on delivery (PLN)
- PayPal (EUR, CZK)
Shipping methods and costs
- InPost parcel locker – PLN 17.50 (POL)
- InPost courier – PLN 19.50 (POL)
- InPost courier cash on delivery – PLN 23.50 (POL)
- Personal collection
- Free delivery over PLN 250 (POL)
- InPost International (Netherlands – NLD, Belgium – BEL, Luxembourg – LUX, France – FRA, Italy – ITA, Portugal – PRT, Spain – ESP) – price visible when placing the order
- DHL courier (France – FRA, Germany – DEU, Czech Republic – CZE, Estonia – EST, Lithuania – LTU, Slovakia – SVK, Netherlands – NLD, Austria – AUT, Latvia – LVA, Finland – FIN, Hungary – HUN, Romania – ROU, Italy – ITA, Bulgaria – BGR, Denmark – DNK, Greece – GRC, Croatia – HRV, Sweden – SWE, Slovenia – SVN, Belgium – BEL, Spain – ESP, Luxembourg – LUX, Portugal – PRT) – price visible during ordering









Reviews
There are no reviews yet