
Elderflower elderflower syrup 3kg
124,50 zloty
(4,15 zloty per 100g | 10,38 zloty per 250g)
Lowest price in the last 30 days: 124,50 zloty
Net: 115,28 zlotyAvailability: immediately
328 in stock
Description

Elderflower syrup 100%
Natural 100% elderberry flower syrup straight from Nasza Tłocznia.
Unique taste, original home recipe, used in the past by our grandparents. No preservatives!

Destiny: Perfect as an addition to tea, drinks, lemonade or water.
Packaging: bag in box packaging – a bag with a tap in a convenient cardboard box for easy pouring.
Composition: 48% elderflower juice NFC, 47% sugar, 5% fresh lemon juice NFC
Storage: the syrup should be stored in the refrigerator
Pouring: should be poured with the tap facing down, making sure that it is always covered with juice. Before each pouring, shake the package to mix the contents.
Freshness Guarantee: Correct pouring ensures that no air gets inside the package, keeping the juice fresh.
After opening: should be stored in the refrigerator and consumed within 30 days, provided it is poured in a vertical position without air getting inside the packaging.
Expiration date: minimum 3 months from the date of purchase.

Elderflower syrup – Perfect base for cocktails, drinks, lemonade, including the popular Hugo drink 🙂
Hugo Cocktail (ingredients for 1 cocktail):
-
3 tablespoons elderberry flower syrup,
-
1 lime,
-
150ml prosecco,
-
carbonated mineral water,
-
mint leaves,
-
ice cubes.
Check it out for yourself, order now!
Our offer also includes syrups made from raspberries, pine shoots, peaches and Japanese quince.
Additional information
| Weight | 3,3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 17×10×23 cm |
| Taste | Elderberry flower |
| Pouring | The syrup should be poured with the tap pointing downwards, making sure it is always covered with juice. Shake the container before each pour to mix the contents. |
| Capacity | 3kg |
| Packaging | Bag In Box (Bag in a box for easy pouring) |
| Freshness Guaranteed | Correct pouring ensures that no air gets inside the package, keeping the juice fresh. |
| Composition | 48% NFC elderflower juice, 47% sugar, 5% NFC fresh lemon juice |
| Expiration date | Minimum 4 months from date of purchase |
| Storage | Dry and shady place, In the fridge |
| After opening | Store in the refrigerator and use within 30 days |
2 reviews for Syrop z kwiatów czarnego bzu Elderflower 3kg
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Payment methods
- imoje payment gateway (PLN)
- Blik (PLN)
- Payment card (PLN, CZK)
- Bank transfer (PLN, EUR)
- Cash on delivery (PLN)
- PayPal (EUR, CZK)
Shipping methods and costs
- InPost parcel locker – PLN 17.50 (POL)
- InPost courier – PLN 19.50 (POL)
- InPost courier cash on delivery – PLN 23.50 (POL)
- Personal collection
- Free delivery over PLN 250 (POL)
- InPost International (Netherlands – NLD, Belgium – BEL, Luxembourg – LUX, France – FRA, Italy – ITA, Portugal – PRT, Spain – ESP) – price visible when placing the order
- DHL courier (France – FRA, Germany – DEU, Czech Republic – CZE, Estonia – EST, Lithuania – LTU, Slovakia – SVK, Netherlands – NLD, Austria – AUT, Latvia – LVA, Finland – FIN, Hungary – HUN, Romania – ROU, Italy – ITA, Bulgaria – BGR, Denmark – DNK, Greece – GRC, Croatia – HRV, Sweden – SWE, Slovenia – SVN, Belgium – BEL, Spain – ESP, Luxembourg – LUX, Portugal – PRT) – price visible during ordering
















Verified customer (verified owner) -
Verified customer (verified owner) -