
Coarsely Ground Lemon Peel 1kg FIX grits
37,50 zloty
(3,75 zloty per 100g | 9,38 zloty per 250g)
Lowest price in the last 30 days: 37,50 zloty
Net: 35,71 zlotyAvailability: immediately
Brak w magazynie
Notify me when the product is available
Description
Coarsely Ground Lemon Peel 1kg FIX
Dried lemon peel in grit form (FIX) is a product obtained from citrus fruit pressed at Nasza Tłocznia. Natural, without additives, it retains an intense citrus aroma, making it widely used in the food and processing industries. Ideal for fruit teas, baked goods, preserves, and as an ingredient in spices and marinades. The large, irregular pieces are also excellent for further grinding or brewing.
We also offer: lime, orange, tangerine, dogwood and rhubarb peels – ground, FIX or in other weights.
Packaging: 1kg bulk bag
Wholesale availability: Yes – contact sales: sales@naszatlocznia.pl
Its coarsely ground form makes it perfect as an addition to homemade teas, compotes, jams and savory dishes, for example as a natural meat seasoning.

Check also: Dried ground pineapple 1kg, you may also be interested in the category: Purées?
Additional information
| Weight | 1,1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5×20×30 cm |
| Expiration date | Minimum 10 months from date of purchase |
| Fraction | FIX 0.5-2.0mm |
| After opening | Use within 7 days |
| Storage | Dry and shady place |
| Taste | Lemon |
| Capacity | 1kg |
| Composition | 100% dried lemon peel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Payment methods
- imoje payment gateway (PLN)
- Blik (PLN)
- Payment card (PLN, CZK)
- Bank transfer (PLN, EUR)
- Cash on delivery (PLN)
- PayPal (EUR, CZK)
Shipping methods and costs
- InPost parcel locker – PLN 17.50 (POL)
- InPost courier – PLN 19.50 (POL)
- InPost courier cash on delivery – PLN 23.50 (POL)
- Personal collection
- Free delivery over PLN 250 (POL)
- InPost International (Netherlands – NLD, Belgium – BEL, Luxembourg – LUX, France – FRA, Italy – ITA, Portugal – PRT, Spain – ESP) – price visible when placing the order
- DHL courier (France – FRA, Germany – DEU, Czech Republic – CZE, Estonia – EST, Lithuania – LTU, Slovakia – SVK, Netherlands – NLD, Austria – AUT, Latvia – LVA, Finland – FIN, Hungary – HUN, Romania – ROU, Italy – ITA, Bulgaria – BGR, Denmark – DNK, Greece – GRC, Croatia – HRV, Sweden – SWE, Slovenia – SVN, Belgium – BEL, Spain – ESP, Luxembourg – LUX, Portugal – PRT) – price visible during ordering








Reviews
There are no reviews yet